Vyhledání PSČ

Články /

Česká pošta příští rok zřejmě ztratí monopol

Česká pošta s největší pravděpodobností od příštího roku ztratí poslední monopol. Týká se doručování zásilek do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun, tedy zejména pohlednic a obyčejných zásilek. Novelu poštovního zákona schválili poslanci. Ještě ji posoudí senát.

Předloha slaďuje české právo s příslušnou evropskou směrnicí, takzvaným poštovním balíčkem Evropské unie. Poslanci dnes odmítli návrh, aby každá poštovní firma musela mít nejméně 3400 poboček. Nakonec schválili vládou navrženou podobu řešení takzvané univerzální služby, tedy poskytování základních poštovních služeb na celém území za přiměřenou cenu.

Sociální demokraté v reakci na toto rozhodnutí vyčetli poslancům vládní koalice, že nastoupili cestu k rušení poboček pošt v menších sídlech.

„Konkurence bude dělat službu ve velkých městech a v malých obcích, kde je ztrátová, to zůstane České poště a ta si to má podle návrhu ještě platit sama. Podle mého názoru je to začátek likvidace České pošty,“ podotkl předseda hospodářského výboru Milan Urban z ČSSD.

PSČ - Zvýší se ceny?

Liberalizace poštovních služeb by měla podle Knaisla negativní dopad na zákazníka: „Zvednou se jim ceny služeb, které jsou už dnes 20 let liberalizovány.“

Zákon je podle Urbana rizikem rušení poboček České pošty na venkově:

„To znamená omezení dostupnosti této činnosti. Pošta zajišťuje i jiné. Pan ministr Drábek tam přestěhoval pobočky úřadu práce. Doufám, že až se zákon vrátí ze senátu, že zamezíme tomu, aby to riziko rušení poboček vůbec existovalo.“

Novela dále uděluje poštovní licenci České poště do konce roku 2017. Takový postup je podle vlády v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude vyhlášeno výběrové řízení.

Zdroj: Rozhlas.cz, Česká pošta

Zobrazeno: 4129x Publikováno: 2012-04-09